ТЕХНІКА

 Таємниці пірамід: чому й досі не знаємо, що всередині?

  • Кріс Баранюк
  • BBC Future

Піраміди у Гізі й досі приховують багато таємниць, які вчені ще тільки мають відкрити. Як таке можливо?

"Нарешті ми зробили чудову знахідку в Долині (Царів. – Ред.). Велична гробниця, якої ще не торкалась рука людини, має багато цікавого для вас", – писав нашвидку Говард Картер Джорджу Герберту, запрошуючи відомого англійського графа, єгиптолога та збирача старожитностей приєднатися до експедиції.

Ішов 1922 рік. Після кількох років безплідних пошуків англійський археолог, який отримав останнє фінансування від графа Карнарвона, незадоволеного поганими результатами експедиції, раптом виявив гробницю єгипетського фараона Тутанхамона. Це була неторкана і найбільш збережена гробниця з тих, що колись знаходили в Долині царів.

Відкриття скарбів Тутанхамона миттєво стало сенсацією в усьому світі. І хоча сам Тутанхамон похований не в піраміді, інтерес вчених розпалював той факт, що піраміда приховує багато невідкритих приміщень, в яких були гробниці інших фараонів. Єгипетські піраміди стоять в пустелі вже багато тисячоліть, але ми й досі знаємо не так багато про їхні таємні приміщення.

Нещодавно кандидат у президенти США Бен Карсон впевнено заявив, що піраміди насправді використовували для зберігання зерна, чим викликав ступор у американських ЗМІ.

Чому навколо пірамід й сьогодні стільки міфів і часом абсурдних гіпотез? Чому ми й досі не відкрили всі їхні таємниці?

Єгипетські піраміди є настільки цінною спадщиною, що будь-яка спроба порушити внутрішні тунелі або приміщення здається безвідповідальною.

АВТОР ФОТО,GETTY

Підпис до фото,

Єгипетські піраміди є настільки цінною спадщиною, що будь-яка спроба порушити внутрішні тунелі або приміщення здається безвідповідальною.

З одного боку, піраміди мають величезне значення для археологів та істориків. Вони настільки цінні – від архітектурної побудови до ієрогліфів та артефактів, знайдених всередині – що будь-яка спроба порушити внутрішні тунелі або приміщення здається безвідповідальною, якщо не варварською.

Вчена також зазначає, що альтернативні теорії навколо пірамід (що вони були складами зерна або інші) не мають жодного сенсу.Некомерційна організація CyArk, приміром, останнім часом зберегла у цифровому форматі більше 500 об'єктів всесвітньої спадщини – від Бранденбурзьких воріт до зиккурата Ура в Іраку. Технологія неінвазивних лазерів дозволяє робити 3D-зображення, не впливаючи на споруди фізично.

"Археологи вже давно знайшли зерносховищах в Єгипті, вони добре відомі нам, і вони не схожі на піраміди", – пояснює пані Стівенсон. Влада Єгипту недавно виступила з офіційною заявою, в якій спростувала теорію Бена Карсона.

Втім, питання про те, що нам відомо про внутрішню частину пірамід, так і залишається відкритим. Візьмемо, приміром, Велику піраміду в Гізі, вона ж – Піраміда Хеопса.

Побудована більше 3 тисяч років тому з більш ніж 2 мільйонів кам'яних блоків, вона – найбільша стародавня піраміда в світі. Її висота сьогодні сягає 139 метрів, хоча це трохи нижче, ніж коли її побудували. Це величезна споруда. Але ми все ще маємо доступ лише до кількох приміщень всередині неї – Великої галереї та камер царя і цариці.

Нещодавно міжнародна група архітекторів і вчених за допомогою термографії виявили дивні перепади температури в каменях Піраміди Хеопса.

Поки що у вчених більше питань, ніж відповідей. Підвищення температури деяких камінних блоків, помічене на сході і заході сонця, може свідчити про порожнини або тунелі, до яких потрапляє потік повітря.

Термографія виявила, що деякі кам'яні блоки в пірамідах тепліші за інші (на фото вони позначені червоним)

АВТОР ФОТО,AP

Підпис до фото,

Термографія виявила, що деякі кам'яні блоки в пірамідах тепліші за інші (на фото вони позначені червоним)

Втім, перевірити цю гіпотезу складно: на шляху вчених, які беруть участь в проекті, – сувора заборона на інвазивні розкопки. Хоча, як повідомляє National Geographic, влада Єгипту вже планує привабити туристів до нових камер піраміди, які можливо знайдуть.

Такі розкопки мають проводитися з великою відповідальністю, зазначає Еліс Стівенсон, хоча вона, звичайно, розуміє інтерес як вчених, так і чиновників.

"Думаю, що така знахідка буде надзвичайно важливою для розвитку туризму, – коментує вчена. – Я розумію, що вона дасть можливість продемонструвати чудеса стародавнього світу".

Технології сканування і зондування стануть основними інструментами дослідників піраміди у найближчі роки. Інфрачервоний аналіз з орбітальних супутників допоміг знайти приховані в пісках піраміди. Сьогодні ми маємо багато технологій за допомогою яких зможемо краще зрозуміти ці загадкові споруди.

Вчені також можуть використовувати роботів. Одну з камер Піраміди Хеопса, недоступну для людини, кілька років тому вивчили за допомогою автоматизованих машин.

Дивний, крихітний тунель веде з Камери цариці до іншого заблокованого приміщення. Він був відомий ще з 2002 року, коли вчені пробурили кам'яні "двері" і зняли на плівку, що було за ними. Але зображення були поганої якості і не дозволяло побачити багато.

Вчені роблять термальну карту стін пірамід в Гізі

АВТОР ФОТО,GETTY

Підпис до фото,

Вчені роблять термальну карту стін пірамід в Гізі

У 2011 році більш гнучкий пристрій проник всередину і сфотографував таємничі червоні ієрогліфи, які ховалися від очей людей впродовж тисячоліть.

Втім, навіть такі високі технології радше дражнять вчених, ніж дозволяють дізнатися про те, що знаходиться в цій загубленій кімнаті Великої Піраміди. Поки не з'являться переконливі наукові свідчення про це та інші приміщення єгипетських пірамід, ми так і будемо гадати про їхні таємниці. На думку пані Стівенсон, це відчуття таємниці є звичним. Воно оточувало піраміди сотні років і є частиною нашого культурного сприйняття цих споруд.

"Впродовж багатьох століть вони були джерелом подиву, – каже вчена. – Думаю, ця риса загалом притаманна пам'ятникам давнини, адже вони пережили стільки поколінь".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Немає коментарів:

Дописати коментар